מיהו שמאי מקרקעין ומודד מוסמך?

 

ברחבי הרשת ישנם המון מאמרים המסבירים מיהו שמאי מקרקעין ומה תפקידו העיקרי, אם זאת, ברוב המקומות, המאמרים רשומים בשפה מקצועית, כך שלאדם הרגיל שאינו מכיר את התחום, קצת קשה להבין על מה בדיוק מדובר. במאמר זה החלטנו להסביר בשפה הפשוטה ביותר מיהו שמאי מקרקעין ומודד מוסמך.

 

תעודות והסמכות

כפי שכבר הצלחתם להבין, מדובר על מקצוע חשוב ועל מנת לעסוק בתחום זה, על האדם לעבור בחינת רישוי ולשלם אגרה מדי שנה על ההסמכה שקיבל. מקצוע זה נמצא תחת הפיקוח של משרד המשפטים והמטרה העיקרית שלו היא להעריך שווי של נכסי נדל"ן שונים. לדוגמה, לפני כ20 שנה רכשתם דירה וכעת, בגין נסיבות מסוימות, הנכם נאלצים למכור את הנכס. הסיבות לכך הן רבות, חלק מהאנשים מחליטים לעבור לשכונה טובה יותר, לרכוש בית גדול יותר, כאשר האחרים יורדים מהארץ או רוצים לקנות 2 דירות קטנות יותר במקום.new-14606_640

חשוב להבין כי לא מדובר על שירות שהוא "חובה", זאת אומרת, בסופו של דבר, הדירה היא שלכם ותוכלו לשים כל מחיר שתרצו, אך הסיכוי שלכם להפסיד עקב כך גדל פלאים.

לדוגמה, כאשר הנכם מזמינים שירות של שמאי מקרקעין ומודד מוסמך, הנכם יכולים להיות בטוחים כי לאחר הבדיקה של הדירה על ידי איש מקצוע, תדעו בוודאות מה השווי של הדירה בשוק. כמו כן, בגלל שמדובר במומחה, מודד מוסמך יכול להמליץ לכם כיצד לעלות את השווי של הנכס שברשותכם על ידי פעולות ספציפיות שהנכם יכולים לבצע לנכס (לדוגמה, שיפוץ) או באמצעות המתנה ל"זמנים טובים יותר".

כמו כן, שמאי מקרקעין ומודד מוסמך יכול להיות מועיל עבורכם לא רק ברגע של מכירת הדירה, אלא גם במצב של רכישה. על מנת לא "לצאת פראיירים" ולרכוש נכס לא משתלם, מומלץ להזמין איש מקצוע שיעריך את השווי האמיתי שלו ובכך לחסוך לעצמכם כאב ראש מיותר.

כאשר אנו מציינים את המילים "ערך אמיתי של הנכס", הדבר מרכיב בתוכו, חישוב של מיסוי, ידע משפטי, זכויות ועוד, מה שאדם ללא השכלה וניסיון רלוונטי לא יוכל לעשות באופן עצמאי.

 

למידע נוסף אודות שמאי מקרקעין

למידע נוסף אודות מודד מוסמך

 

לסיכום,

אם המטרה שלכם היא למכור או לרכוש נכס, שמאי מקרקעים ומודד מוסמך זהו האדם הראשון שעליכם לפנות אליו. אנו מאחלים לכם המון הצלחה במכירת וקניית נכסים. 🙂