תנו לו כלים להגנה עצמית

חשוב לטפל בבעיות נפשיות ולזהות הפרעות התנהגותיות לפני שהן הופכות לחריגות בצורה מוגזמת.

לא להמשיך את השרשרת

"ילד פגוע פוגע" משפט זה ממצה בשלוש מילים את המצב אליו נקלעת החברה כאשר היא נמנעת מטיפול בנפגעי מין, חשיבות הטיפול בפגיעות מכל הסוגים כבר נודעה וגורמת לאנשים מכל שכבות האוכלוסייה לטפל בהתמודדויות נפשיות, אבל אם במקרים של בעיות נפשיות אחרות נפגע האדם או משפחתו הקרובה הרי במקרים של נפגעי מין הפגיעה היא בלתי צפויה ויכולה לפגוע גם במעגל הרחב וגם לאחר שנים רבות.

טיפול מותאם

חשוב להפריד בין טיפול בילדים שעברו תקיפה מינית לבין בוגרות נפגעות תקיפה מינית, כאשר ילדים ידווחו פחות על פגיעות מין נפגעות תקיפה מינית במקרים רבים יחפשו אוזן קשבת ואדם קרוב לשתף אותו, בכל מקרה יש לקחת בחשבון שבמקרים רבים הנפגע או הנפגעת לא תדווח על הפגיעה ורק התנהגות בלתי שגרתית תדליק נורה אדומה ותגרום לסביבה לחשוב שקרה משהו.

להסתכל לבעיה בעיניים

ברגע שמהבהבת נורה אדומה ומתגלית הפרעה התנהגותית אצל אדם קרוב חשוב לברר את הגורמים לבעיה, קיימות שיטות שונות שמצליחות לאתר את הגורם להתנהגות הבלתי שגרתית, כאשר 'עולים' על הבעיה ומזהים את התהליך אותו עבר או עברה הנפגע ניתן לטפל בצורה יסודית ונכונה בפגוע.

אין אפשרות להעלים בעיות

חשוב לדעת כי הדחקה של טיפול בנפגעות תקיפה מינית או בילדים שעברו התעללות מינית יכולה לשבש אותם ולגרום להם לקשיים נפשיים עד כדי פדופיליה, כאשר הנתקף עצמו יצטרך להתמודד עם סיטואציה בה יתגלה שהוא עצמו התוקף, גם אם הילד נראה מתאושש וחזור לתפקוד רגיל אסור בשום אופן 'לעצום עיניים' ולהירדם על המשמר, מתפקידו של הורה או מחנך שמגלה מקרה כזה לשלוח את הילד לטיפול יעיל.

נותנים מענה

שיטות שונות מבקשות לתת מענה בתחום, כאשר יש כאלה שמוכחות כיעילות ופותרות את הבעיה בזמן קצר יחסית כמו למשל שיטת CBT  המטפלת במקביל בפן הקונטיבי וההתנהגותי כך שהיא חולשת על המוח והתודעה  על ידי שיחות חיזוק ושינוי ויחד עם זאת מתרגלת את המטופל בזירה המעשית כדי שיאמץ חזרה חיים תקינים.

ממשיכים לחיות

טיפול נכון במקרה של פגיעה מינית יוכל לתת לפגוע כלים ולהוציא אותו באופן מוחלט מהסיטואציה הנוראית אותה הוא חווה, כמובן שבמקרים בהם הייתה התעללות מינית ארוכת טווח הטיפול גם הוא צריך להיות ארוך טווח ובמקרים בהם הפגיעה הייתה חד פעמית התקווה היא שהטיפול יהיה קצר יותר, בכל מקרה צריך להיות ערניים ולזהות כל סטייה בתפקוד התקין.